Ого GO

Успішний український кейс: інвестиційний портфель Кріппи Максима

Кіберспорт

Провідними країнами, що розвивають світовий кіберспорт є Китай та США. Європа, а разом з нею і Україна, помітно відстає. Проте серед українських успішних кейсів зі створення інвестиційного портфеля з активів, пов'язаних з кіберспортом, можна виділити роботу Кріппи Максима, який досяг значних успіхів. Його вертикально інтегрований інвестиційний портфель вартий ретельного аналізу. Давайте зрозуміємо, як створювався оптимально збалансований портфель з активів нової індустрії.

Ризики та старт роботи:

Ринок кіберспорту відносно молодий. Сама індустрія зародилася у 1980-х роках, але тільки у 2010 році отримала офіційний статус. При цьому в Україні розвиток кіберспорту затримався через низьку комп'ютеризацію та недоступність Інтернету. Слід віддати належне: проблеми вирішувалися швидко і зараз в Україні хороший і дешевий Інтернет, та й комп'ютери є у всіх, хто в цьому зацікавлений. Але на зорі кіберспорту відставання в кілька десятків років здавалося критичним. Ось чому знайти інвестора, готового вийти на ринок, було дуже непросто.

Кріппа Максим почав працювати з першими кіберспортивними активами у 2018 році, коли до нього з пропозицією звернувся молодий стартап Maincast. Чотири партнери, які заснували студію кіберспортивних трансляцій у Києві, буквально умовляли Кріппу Максима розглянути пропозицію. Через два місяці переговорів інвестор виділив кошти і став акціонером компанії.

Цей крок і можна вважати точкою відліку у формуванні вертикально інтегрованого портфеля. Тут є цікавий нюанс: інвестори, які вирішують формувати портфель за таким принципом, повинні глибоко знати ринок. Але як вивчити ринок, якого практично немає? До того ж: як інвестор може вивчити ринок, якщо дізнався про нього буквально вчора?

Відповідей на ці два питання немає. Кріппа Максим людина непублічного складу і про свої дії не звітує ні на соціальних сторінках, ні в інтерв'ю для журналістів. Тому зрозуміти, за рахунок яких ресурсів було проведено аналіз і що стало підґрунтям для подальших рішень, складно.

Але слід зазначити, що вже через півроку після інвестицій в Maincast, Кріппа Максим зробив другий хід – інвестував у кіберспортивну організацію NAVI.

NAVI

Вертикально інтегрований портфель:

За цим громіздким визначенням стоїть простий базовий принцип: портфель повинен включати в себе активи компаній, які беруть участь на різних етапах створення продукту. Умовно, береться галузь або сегмент, визначається її кінцевий продукт і купуються компанії, які беруть участь у створенні цього кінцевого продукту.

Інвестувавши в Maincast, Кріппа Максим зрозумів, що студії трансляції кіберспортивних видовищ потребують продукту: в турнірах, матчах і т.д. Логічний другий крок інвестора – покупка виробників контенту – кіберспортивної організації NAVI, що складається з кількох найсильніших команд у різних дисциплінах.

Правда, придбання такого активу як NAVI виявилося складним і тривалим. Почавши з мажоритарного власника у 2018 році, Кріппа Максим у 2020 році підписав нову угоду. Виконати яку вдалося лише у 2022 році, коли Кріппа Максим і став бенефіціарним власником NAVI.

Так у його портфелі опинилися кіберспортивні команди і компанія, яка займається трансляцією матчів цих команд. Але і це ще не все. У 2023 році Кріппа Максим стає власником компанії з виробництва комп'ютерних ігор GSC Game World. Таким чином у його портфелі опинилися активи, які виробляють те, на чому грають, працюють з тими, хто грає, взаємодіють з тими, кому цікаво, як грають.

Maincast

Переваги інвестиційного портфеля Кріппи Максима:

Створити збалансований портфель складно, але можливо, а головне - перспективно. Вертикально інтегрований портфель відкриває наступні можливості для інвестора:

Перше: диверсифікація ризиків і стабілізація доходів

Якщо на якійсь стадії виробництва або у якогось активу виникнуть проблеми, то компенсувати втрату можна буде за рахунок інших активів портфеля. Подібне з інвестпортфелем Кріппи Максима вже траплялося: коли на початку повномасштабної війни Maincast залишилася без спонсорських контрактів, NAVI продовжила свою роботу.

Друге: висока ефективність

Тут відмінно працює і оптимізація процесів, і ефект синергії. Один актив підтримує і доповнює інший, а разом досягається краща результативність. Приклад з практики Кріппи Максима: турнір PGL Major Copenhagen приніс чемпіонство NAVI і рекордні перегляди Maincast.

Третє: контроль якості та інновації

Маючи розуміння повного циклу виробництва послуги і можливість впливати на кожному етапі, можна досягти максимальної якості і впровадити нові унікальні напрацювання. Є всі підстави вважати, що досвід роботи Кріппи Максима з суміжними активами позитивно позначиться на новому продукті компанії GSC Game World – грі S.T.A.L.K.E.R. 2.

Теги: Кріппа Максим Maincast NAVI